Většina tanečních škol má na svých webových stránkách napsáno, jak by měl vhodný oděv vypadat. Dost často jsou ale tyto instrukce hodně stručné a člověk pak těžko ví, co si pod tím vším má vlastně představit.
JAKÉ ŠATY DO TANEČNÍCH VYBRAT
DÉLKA A STŘIH
Všichni zasvěcení by vám určitě řekli, že šaty nad kolena do tanečních prostě nepatří. Ve skutečnosti tento fakt spousta mladých slečen ignoruje a na hodiny tance chodí oblečené do kousků, které rozhodně nekončí jenom nad koleny. Nejspíš i proto spousta škol už leccos toleruje. Pokud vám tedy lem šatů nesahá přesně po kolena, nic se neděje. To stejné ale platí i naopak. Příliš dlouhé šaty raději vynechte. Při tanci by vám mělo být vidět na nohy, aby se dalo poznat, jak vůbec tancujete. Jestli po dlouhých šatech opravdu toužíte, můžete si počkat na prodlouženou, kde vás čekají šaty jako pro princeznu.
Nejčastěji se do tanečních nosí střih do tvaru A. Šaty mají rozšířenou sukni, takže se v nich dobře pohybuje. Volte také vyvýšený pas, případně empírový střih. Pro dobrý pohyb se nejvíce hodí šaty z pružného materiálu. Jestli nechcete investovat do tanečních šatů pro profesionály, není ale vždy snadné takové najít. Pokaždé se tedy ujistěte, že vám vybraný kousek padne, můžete v něm dělat velké kroky a nikde nehrozí roztržení. Proto se taky nedoporučuje pouzdrový střih. Pokud se vám líbí více splývavé šaty, zkuste plisovanou sukni. Také je důležité, aby váš výběr lichotil i vaší postavě.
Měla bych zmínit i volbu výstřihu. Asi nemusím zdůrazňovat, že příliš hluboký výstřih se do tanečních nehodí. Neriskujte ani s korzetovými šaty, protože nikdy nevíte, jestli vám při tanci nebudou padat. Ramínka by tedy měla být podmínkou, i když varianta se spadenými rukávy se dá považovat za dobrý kompromis. I tak si ale v šatech zkuste alespoň pár kroků a otoček, než s nimi nadšeně odejdete k pokladně.
Všechny varianty ale mají jedno společné – správnou volbu spodního prádla. Nechcete si přece krásné šaty kazit tím, že první, čeho si váš tanečník všimne, bude prosvítající prádlo a ramínka od podprsenky. Z tohoto důvodu se také nenosí holá záda. Volte také spíš širší ramínka, abyste si nemusela zbytečně pořizovat podprsenku bez ramínek.
I když se lekce tanečních může zdát krátká, budete se divit, kolikrát si zatančíte. Dá se tedy očekávat, že i sebekrásněji oblečené slečny se zapotí. Proto si dávejte pozor, abyste si nevybrala moc teplý materiál. Dlouhým rukávům se raději vyhněte úplně a když už, tak zkuste tříčtvrteční.
BARVA A POČET
I když můžete mít pestrobarevnou duši, přece jen popřemýšlejte, než si koupíte něco s barevnými puntíky a pruhy. Tradičně se pestré vzory do tanečních moc nenosí. Nejde o nic závažného, stojí to ale za zmínku. Pokud zvolíte potisk střídmý (např. v podobných barvách jako podklad), měly by vám šaty projít. Raději se ale vyhněte květinkám, které až příliš připomínají léto. Zkuste spíše vzory, které se jen jemně květinami inspirují. Jednobarevnými šaty, a to v klidnějších odstínech (viz obrázek výše), nic nezkazíte. Pokud ale přece jen chcete vyniknout, můžete si troufnout i na výraznější a tmavší barvy, jako třeba modrou, tmavě červenou nebo i zelenou. Šaty vypadají také hezky doplněné páskem, třeba v podobě mašle.
Za velmi řešenou otázku se považuje také počet. Určitě nemusíte na každou hodinu chodit jinak oblečená. Asi ale taky nechcete, aby vás ostatní účastníci poznávali podle toho, že máte pokaždé ty stejné šaty. Vzhledem k tomu, že odění do tanečních žádá docela velkou investici, doporučuje se nakoupit pár kvalitnějších šatů, které vám také vydrží více let. Ty pak můžete doplnit ještě několika levnějšími kousky. Záleží to ale na vás a vašem vkusu. Taky se nebojte specializovaných prodejen, sice se na první pohled zdá, že jde cenově o jinou kategorii než u obchodních řetězců, ale doopravdy se ceny zase tolik neliší.